Zobaczcie jak dzięki Wam powstaje Sala Doświadczania Świata w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie!

              Wczoraj do Ośrodka zostały dostarczone urządzenia, w które SDS zostanie wyposażona.❤️ Są to: 

✔️    Interaktywna kolumna wodna, która dostarcza silnych wrażeń wzrokowych (poruszające się w kolumnie zmieniające kolor bąbelki), dotykowych (wibracje towarzyszące wydzielaniu się bąbelków), słuchowych (specyficzny dźwięk włączonej kolumny i bulgoczącej wody). Umożliwiają koncentrację uwagi oraz doskonalą umiejętność wodzenia wzrokiem.
✔️     Projektor przestrzenny, tarcze, wkłady olejowe, slajdy bajkowe i wkłady graficzne. Jego podstawowym celem jest uwrażliwianie zmysłu wzroku na bodźce wizualne, koncentrowanie uwagi dziecka na zmieniające się na ścianie barwach i obrazach, rozwijanie kontroli nad pracą oczu, wyrabianie celowego spojrzenia w określone miejsce, umiejętności wodzenia wzrokiem za poruszającymi się obrazami.
✔️     Magiczną kulę, która dostarcza silnych wrażeń wzrokowych poprzez zmieniające się kolory. Wzbudza zainteresowanie oraz chęć do działania, dotykania, chwytania.
✔️    Sensoryczne piłeczki świecące. Pobudzają zmysł wzroku, sprzyjają gromadzeniu nowych doświadczeń z zakresu percepcji wzrokowej. Usprawniają ruchy rąk, kształtują koordynację wzrokowo-ruchową.
✔️      Baldachim światłowodów. Sprzyja gromadzeniu silnych doświadczeń w zakresie percepcji wzrokowej i dotykowej. Wpływa na poprawę celowości, precyzji ruchów oraz kształcenie u dziecka autoorientacji. Dzięki niemu możliwa jest nauka kolorów – rozwijania pamięci wzrokowej. Zwiększa koncentrację uwagi oraz chęci do działania.

       Sala Doświadczania świata jest to miejsce, które pozwala w sposób innowacyjny i ciekawy stymulować zmysły niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Naszym celem jest stworzenie przyjaznego pomieszczenia, tworząc w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i zaniku strachu. Sala Doświadczania Świata tworzy przyjazne warunki, w których oddziałujemy na zmysły poprzez dotyk, dźwięki, muzykę, zapachy, światło uzyskując efekt pobudzenia lub wyciszenia w wybranych obszarach percepcji. Główne cele to rozwój umiejętności komunikacji niewerbalnej, pośredniczenie w doświadczaniu środowiska, przyspieszenie procesów rozwoju i poprawienie zdolności do nauki.

           Sala stanowi urozmaiconą, ciekawą formę spędzania wolnego czasu. Motywuje do podejmowania aktywności. Nabierania świadomości istnienia.

Bądźcie z nami, wkrótce pokażemy Wam efekt końcowy 🙂